Nedir Bu Karakılçık Buğdayı?

Sağlıklı bir yaşam için tahıllara, un ve unlu mamüllere sadece kaçamak günü yiyebildiğiniz besin grubu olarak bakıyorsanız sizi buraya alalım.
Sağlığı, güzel görünmeyi önemsemiyorum ben ağzımın tadını biliyorum, lezzetliyse yerim değilse boşveririm diyorsanız sizi de buraya alalım.
Çünkü karakılçık buğdayını yemeniz için sebep çok.
Kinoa,chia, badem unu, hindistan cevizi şekeri derken neyi neden yemeliyiz neden yememeliyiz diye sorgulamayı unuttuk.
Hani çok klişe bir laf vardır ya sorunu olan birine “Çocukluğuna inmek lazım” der doktorlar. Biz bunu buğdayda bizzat deneyimledik.
Çocukluğuna indik ve ne görelim bizim yüzyıllardır sadık yarimizin (böyle diyoruz çünkü buğday ve türevleri Anadolu mutfağının olmazsa olmaz ürünleri, kurtarıcılarıdır) yapısı bozulmuş, kalbi kırılmış… Dıştan belli etmiyor ;hatta süslenip püslenip birşey yok gibi davranıyor; güzel de görünüyor ama içi kan ağlıyor. Bu yüzden de kim yese doymuyor, şişkinlik yaratıyor, sorun çıkarıyor.
Şaka bir yana durum gerçekten de böyle. Yapısı bozulan buğday insanın sindirim sistemini ciddi etkiler durumda. Lezzetine ise biz bişey demeyelim sadece ipucu verelim şans verin pişman olmazsınız diyoruz. Biz yüzyıllardır bu topraklarda işlem görmemiş Karakılçık Buğdayını ekmeye devam ediyoruz.
Toprağımızı önemsiyor ve şunu savunuyoruz;
“Çiftçi yoksa yemek yok, yemek yoksa gelecek yok.”
Bu yüzden biz buralarda kalmaya, bildiğimiz,inandığımız usulü her aşamasında sorgulayıp bilim ile birleştirerek üretmeye devam ediyoruz. Karakılçık Buğdayı da atalardan yadigar… Hibrit olmayan bu buğdayı tüketmek için sebep çok diyoruz.

Lütfen Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.