Doğa da tatil yok…

Pazar gününün resmi tatil olması ilk defa İmparator I. Konstantin tarafından 7 Mart 321’de ortaya çıkmış, ve bu günü bütün resmî görevlilerin ve şehir halkının neşeyle kutlaması emredilmiş. Köylüler ise tatil yapıp yapmamakta serbest bırakılmış. (doğada tatil yok yorulunca dinlenme var İster Pazartesi ister cuma olsun)

* Osmanlı’da işler daha karışıktı… Müslümanların cuma, Yahudilerin cumartesi ve Hristiyanların pazar olmak üzere haftada üç tatil günü ortaya çıkmıştı.

* Cumhuriyet’in ilanından sonra, resmî ve ortak bir hafta sonu tatili gerekliliği üzerine TBMM, 2 Ocak 1924 günü cuma gününü zorunlu tatil günü olarak kabul etmiş. Ancak, Cuma gününün tatil için uygun olmadığı anlaşıldı.Türkiye’nin batılı ülkelerle çok sıkı ekonomik ve ticari ilişkileri vardı ve bu ülkeler pazar günü tatil yapıyordu.

* Bu durum gözönüne alınarak, 2 Haziran 1935’de cumartesi günü öğleden sonra başlamak üzere pazar dahil, hafta tatili 1,5 gün olarak kabul edildi. Daha sonra 30 Mayıs 1974’te hafta tatili, cumartesi ve pazar, tam gün olarak iki güne çıkarıldı.

Doğada tatil yok yorulunca dinlenme var.🍀


Lütfen Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.